Search

Briggen Tre Kronor AB

Fartyget Tre Kronor af Stockholm ägs och förvaltas av Briggen Tre Kronor AB. Det är också bolaget som anordnar seglingar, konferenser och föreläsningar. Briggen Tre Kronor AB startade också initiativet Hållbara Hav, som numera är Stiftelsen Hållbara Hav. Bolaget har ca 3 000 aktieägare, där Föreningen Briggen Tre Kronor, Stockholms stads Brandförsäkringskontor och familjen Salén är de största ägarna.

Här hittar du vår bolagsordning: Bolagsordning – Briggen Tre Kronor AB

Personal & administration

Briggen Tre Kronors kontor och personal hittar du på Slupskjulsvägen 34. Kontakta oss gärna om du har några frågor. Du når oss lättast via e-post: info@briggentrekronor.se eller på 08-586 224 00.

Anders Mannesten, VD
E-post: anders.mannesten@briggentrekronor.se
Telefon: 070-389 68 89
Monica Lundin, Konferens- o evenemangschef
E-post: monica.lundin@briggentrekronor.se
Telefon: 076-162 07 12
Sture Haglund, Företag under Segel
E-post: sture.haglund@briggentrekronor.se
Telefon: 070-422 78 19
Tryggve Martinsson, Verkmästare
E-post: tryggve.martinsson@briggentrekronor.se
Telefon: 076-163 42 46
Christina Thimrén Andrews, Projektledare
E-post: christina.t.andrews@briggentrekronor.se
Telefon: 070-818 82 38

Styrelsen i Briggen Tre Kronor AB

Thomas Flinck, Ordförande
Civilekonom. Grundare och VD i Centrecourt AB.
Arbetar med att starta och utveckla företag.
E-post: thomas.flinck@centrecourt.se
Telefon: 070-516 53 33
Mats Jakobsson
Konsult och egen företagare med inriktning på företagsutveckling och ekonomi.
E-post: mats.jakobsson@briggentrekronor.se
Telefon: 070-528 20 12
Rolf Wigström
Fd officer i flottan, har seglat Gladan & Falken och arbetat aktivt i Sjövärnskåren. Ordförande i Föreningstyrelsen.
E-post: rolf.wigstrom@briggentrekronor.se
Telefon: 073-556 42 69
Anders Rigodt
Civilingenjör mikroelektronik, med bakgrund från Industrin inom halvledare och telekommunikation. Idag Konsult och egen företagare med fokus på företagsutveckling.
E-post: anders.rigodt@briggentrekronor.se
Telefon: 070-590 33 58