Search
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Långsegling navigation 19-21 maj från Kastellholmen – Stavsnäs

19 maj @ 10:00 - 21 maj @ 10:00 CEST

4 975kr

Välkommen ombord på Briggen Tre Kronor för en fantastisk och innehållsrik segling i flera dagar!

Efter ”påmönstring” kastar vi loss lämnar vi Stockholms stads siluett och ger oss ut i skärgården. Vi seglar dit vindarna bär oss med bästa seglingsupplevelse som mål.  Under dagarna ombord blir du en del av besättningen om du vill och rycker i där det behövs. Eller så njuter du fullt ut på däck av havet, naturen, stillheten och vårt alltid goda kaffe. Vår kompetenta besättning finns ombord för att lära dig allt om hur riktig ”råtacklad segling” går till såväl som om fartygets historia och hantverket kring traditionsfartyg.

Vill du lära dig mer har vi tema navigation och då är det bara att hänga med i programmet som ger kunskap i navigation och sjömanskap. Vi prövar och övar praktiskt med fartygets navigationsutrustning genom olika situationer när vi tar oss fram genom skärgården och kanske ut på öppet hav. Vi visar hur vi gör och tänker inom yrkessjöfarten och har tillsammans ett samtal kring hur man kan tänka om man har en egen båt. Ta gärna med dina egna frågor och funderingar ombord!

Är du istället nöjd med att låta besättningen navigera finns också alla möjligheter att luta sig tillbaka och njuta av seglingen och livet till sjöss.

På eftermiddagarna lägger vi till i lämplig naturhamn och umgås tillsammans under middag och kvällen. Är det bra förutsättningar kan det bli lite mörkernavigation och vi seglar vidare in i natten. Den som vill kan också få prova på vaktgång dvs bli purrad i sömnen och assisterar i nattseglingen.

God mat är en mycket central del av livet till sjöss och vi vågar lova att ni inte ska bli besvikna, våra kockar lagar fantastisk mat i alla väder (meddela allergier vid bokningen).

Du kommer att sova i en fast koj i våra bekväma 2- eller 4-bäddshytter som delas med 1-3 medseglare. Ni kommer att vara upp till 16 gäster som tillsammans med oss bildar en blandad besättning, både i ålder, bakgrund och seglingskunskap. Det tycker vi är ett gyllene koncept för att få till en inkluderande och trivsam stämning ombord där alla kan lära av varandra.

Välkommen ombord!

OBS! Avgångfrån Kastellholmen, Stockholm – ankomst i Stavsnäs Vinterhamn (därifrån går buss in till Slussen).

Details

Start:
19 maj @ 10:00 CEST
End:
21 maj @ 10:00 CEST
Cost:
4 975kr

Venue

Kastellholmen
Örlogsvägen 11
Stockholm, 111 49 Sverige
+ Google Map
Phone
+46854502410

Organizer

Föreningen Briggen Tre Kronor
View Organizer Website

Biljetter

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Biljetter är inte längre tillgänglig